1961

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun İlk Temeli

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun ilk temeli, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomisinde önde gelen 6 işveren sendikasının, İstanbul’da bir araya gelmesiyle atıldı.

  • Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası
  • İstanbul Tahta Sanayii İşverenleri Sendikası
  • İstanbul Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası
  • İstanbul Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası
  • İstanbul Matbaacılık Sanayii İşverenleri Sendikası
  • İstanbul Cam Sanayii İşverenleri Sendikası

ortaklığıyla “İstanbul İşveren Sendikaları Birliği” kuruldu.

1962

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu

Ülke çapında işverenlerin hızlı ve yaygın teşkilatlanması sayesinde, 20 Aralık 1962 tarihinde yapılan II. Olağan Genel Kurulu kararı ile birliğin adı “Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu” olarak değiştirildi. TİSK, işverenleri temsil eden tek konfederasyon olma özelliğini taşıyor.

Ülkemizde çağdaş işçi, işveren ilişkilerinin temeli 1962 Anayasası ile atıldı. 1962 Anayasası, işçi ve işverenin sendika kurma hakkı ile beraber toplu iş sözleşmesi, grev ve lokavt hakkı da tanıdı.

1965

TİSK Olağanüstü Genel Kurulu

İstanbul Sanayi Odası 

1972

TİSK 10. Kuruluş Yıl Dönümü

1978

TİSK 12. Genel Kurul

1982

TİSK 14. Genel Kurul

2007

TİSK 23. Genel Kurul

2010

TİSK 24. Genel Kurul

2012

Toplu İş Sözleşmesi

İşveren ve işçi sendika ve konfederasyonları, 2012 yılında çıkarılan 6356 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavtlar Kanunu'na göre faaliyetlerini sürdürüyor.

2013

TİSK 25. Genel Kurul

2018

TİSK 56. Kuruluş Yıl Dönümü

2019

TİSK'in Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol Oldu

TİSK 27. Olağan Genel Kurul Toplantısı 28 Aralık 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. TİSK Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Özgür Burak Akkol, Yönetim Kurulu Başkan Vekillikleri'ne ise Nevzat Seyok, Celal Koloğlu ve Suat Çalbıyık seçildi.
TİSK’in yeni Yönetim Kurulu'na, Ertan İren, Ali Cüneyt Arpacıoğlu, Erhan Polat, Levent Kocagül, Mehmet Naci İlci, Bora Koçak, Celal Kaya, Ahmet Bayraktar, Zekeriya Sancı, İmran Okumuş, Metin Demir, Mustafa Taşkın, F. Fethi Hinginar, Cengiz Taş, Tansel Özenbay, Nadir Yürüktümen, Bekir Burak Uyguner ve Adnan Çiçek seçildi.

Denetleme Kurulu’na, Ramazan Yön, Erol Bakan, Aydın Fethi Baytan; Disiplin Kurulu’na ise Osman Nemli, Recep Şükrü Ergün, Erkan Muharrem Kafadar, Oğuzhan Gürsoy ve Bahise Kurt seçildi.