İş Hukuku Değerlendirme Sempozyumu 2023 Başarıyla Tamamlandı

Konfederasyonumuzun, Adalet Akademisi ile imzaladığı iş birliği protokolü gereği ikincisi düzenlenen ve bu yıl Hak-İş paydaşlığında gerçekleştirilen İş Hukuku Değerlendirme Sempozyumu başarıyla tamamlandı.

Sempozyum, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Adalet Bakanlığının değerli temsilcilerinin, Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin Kıymetli Başkan ve Üyelerinin, Bölge Adliye Mahkemelerinin Saygıdeğer hakimlerinin, kıymetli akademisyenlerin, işçi ve işveren sendikaları temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Konfederasyonumuz Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nevzat Seyok, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında Bölge Adliye Mahkemeleri İş Hukuku Daireleri kararları arasında sağlanacak uygulama birliğinin çalışma hayatı üzerindeki önemine dikkat çekti.  İşletmelerin, iş yargılamasında hukuki öngörülebilirlik beklentisine değinen Seyok , mahkemeler tarafından uygulanan işçi lehine yorum ilkesinin amacına uygun olarak uygulanmasının ve iş yargılamasında usul kurallarına uyulmasının önemine de değindi.

Sempozyumda, bölge adliye mahkemeleri iş hukuku daireleri 2022 yılı kararları değerlendirildi ve tartışıldı. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilerek gelenekselleşen Sempozyum, Bölge Adliye Mahkemesi kararlarının değerlendirildiği ilk ve tek örnek olması bakımından büyük önem taşıyor. İki gün boyunca kıymetli akademisyenlerin sunduğu ve incelediği konular oldukça verimli ve besleyiciydi.