Asgari Ücret Desteği Düzenlenmesinden Memnuniyet Duyuyoruz

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, asgari ücret desteğine lişkin düzenlemenin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

Asgari ücret görüşmeleri sırasında Türk işverenlerini temsilen TİSK olarak yaptıkları müzakereler sonucunda 75 liralık asgari ücret desteğinin devamı konusunda uzlaştıklarını belirten Akkol, “ İş dünyamızın beklentileri arasında olan asgari ücret desteğiyle ilgili gelişmeleri  son ana kadar dikkatle takip ettik. İlgili bakanlıklarımıza ve hükümet yetkililerimize konuyla ilgili taleplerimizi ilettik. Tüm bu süreç güzel bir noktaya bağlandı ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu asgari ücret desteğiyle ilgili düzenlemeyi kabul etti. Yapıcı çağrılarımıza yanıt veren başta Cumhurbaşkanımız  Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız  Prof. Dr. Vedat Bilgin’e, bakanlarımıza, komisyon üyesi vekillerimize ve bürokratlarımıza teşekkür ederiz” dedi.

 TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Akkol yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İçinden geçtiğimiz olağanüstü Covid-19 salgını süresince,  devletimizin tüm kurum ve kuruluşları, salgının ülkemizdeki ve çalışma hayatımızdaki etkilerini en aza indirmek için büyük bir özveri ile çalıştı. Salgın ve normalleşme sürecinde, işletmelerimizin de önceliği çalışanlarımızın sağlığından hemen sonra istihdamın korunması oldu. Salgının zorlaştırdığı ekonomik ortamda işletmelerimiz için  2016 yılından bu yana uygulanan asgari ücret işveren desteği de çok daha hayati bir noktaya geldi.  Bu çerçevede TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen düzenlemenin işletmelerimize, çalışanlarımıza ve istihdamımıza olumlu katkı sağlayacağınıza inanıyoruz. Biz de, TİSK olarak, üzerimize düşen her konuda gayretle elimizden geleni yapmaya devam edeceğimizi ve istihdamı destekleyecek her türlü iş birliğine açık olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz.”