ÇALIŞMA HAYATININ “DAVOS”U ÖNEMLİ KARARLARLA SONA ERDİ

ÇALIŞMA HAYATININ “DAVOS”U ÖNEMLİ KARARLARLA SONA ERDİ

ÇALIŞMA HAYATININ “DAVOS”U ÖNEMLİ KARARLARLA SONA ERDİ

TİSK tarafından ülkemizde ilk defa , kamu, işçi ve işveren temsilcilerinin katılımıyla Antalya’da düzenlenen Ortak Paylaşım Forumu’nda çevre, yaşlı, engelli, kadın ve çocuk başlıklarında önemli kararlara imza atıldı.

Forum’un sonuç bildirisinde 5 yılda 10 milyon fidanın toprakla buluşturulması, 2020 sonuna kadar 10.000 engelliye mesleki eğitimler verilmesi, 2023’e kadar konfederasyon/sendika yönetimlerinde en az 1 kadın üye bulunması, yaşlılara eğitim ve kapasite geliştirme platformu oluşturulması, ebeveynlere madde bağımlılığı eğitimleri verilmesi taahhütlerine yer verildi.

Dünyaya örnek, Türkiye’ye ölçek olacak Ortak Paylaşım Forumu (OPF), Türkiye’de ilk kez kamu, işçi ve işveren kuruluşlarını ortak bir amaç etrafında buluşturdu. Forum’da, toplumsal hayatta önemli yer tutan; kadın, engelli, çocuk, çevre ve yaşlılara ilişkin konular gündeme taşındı. 15 maddede toplanan öneriler arasında katılımcıların yaptığı oylamayla her başlık altında birer madde üzerinde mutabakat sağlanıp, hayata geçirilmesi yönünde taahhütte bulunuldu. Bu kapsamda, 2023 yılına kadar konfederasyon/sendika yönetim kurullarından en alt işçi temsilciğine kadar tüm kurullara en az 1 kadın üyenin seçilmesine karar verildi. Ayrıca, sendikalar her üye, işyerleri ise her çalışan için yılda birer ağaç dikmiş olacak. Bu çerçevede, beş yılda toplam 10 milyon ağaç dikilmesi sağlanacak.

-İşçi, işveren ve kamu “Birlikte Mümkün Türkiye” dedi

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ev sahipliğinde, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un teşrifleriyle, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK Genel Başkanlarıyla işçi ve işveren sendika başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Ortak Paylaşım Forumu 11-13 Ekim tarihleri arasında Antalya’da yapıldı.

Yaklaşık 400 katılımcının yer aldığı, “Birlikte Mümkün Türkiye” sloganı ile yola çıkılan Forum’da, Uluslararası İşverenler Örgütü (IOE), Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ITUC), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Dünya Ekonomi Forumu (WEF) temsilcileri de yer aldı.

Kadın, engelli, çocuk, çevre ve yaşlı başlıkları altında toplanan ortak çalışma gruplarında alınan kararlar sonuç bildirgesiyle açıklandı. Forum kapsamında ayrıca iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin özel bir oturum yapıldı.

-Akkol: “Ülkemizin daha mutlu ve müreffeh olmasını için çalışacağız”

Ortak Paylaşım Forumu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK ile birlikte, 4. sanayi devriminden en çok etkilenecek olan sosyal paydaşlara odaklandıklarını söyledi.

Akkol, odaklandıkları başlıkları ise, “Yaşadığımız çevre, emekleriyle yaşama değer katan yaşlılar, engelli vatandaşlarımız, yaşamımızı borçlu olduğumuz kadınlar ve geleceğimiz olan çocuklarımız” diye sıraladı.

Forum boyunca, tüm paydaşların Türkiye için birliktelik mesajı verdiğini ifade eden Akkol, “Aynı amaç için bir araya gelindiğinde, ‘Birlikte Mümkün Türkiye’ dendiğinde, birlikte çok daha güçlü bir üretim gerçekleştirebileceğimizi gördük” dedi.

Forum’da oluşturulan çalışma gruplarının, katılımcılar tarafından üzerinde mutabakata varılan beş kıymetli fikirle yola çıktığını belirten Özgür Burak Akkol, “Bundan sonra tüm enerjimizle, ülkemizin daha ileriye gitmesi için, ülkemizin bu sosyal paydaşlarla daha mutlu ve müreffeh olmasını sağlamak için çalışacağız, birlikte üreteceğiz” diye konuştu.

Ortak Paylaşım Forumu’nun üretim ilişkilerinde ortak aklın egemen olduğu yeni bir dönemi başlatacağına inandığını kaydeden TİSK Başkanı Akkol, şunları ifadeleri kullandı:

“Özverili çalışmalar sonucu elde ettiğimiz uzlaşı iklimi ve somut çıktılar doğru bir adım attığımızın en önemli göstergesi oldu. Aynı zamanda bu Forum bizlere, çalışma yaşamının taraflarını oluşturan kamu, işveren ve işçi sendikalarının bütünün kopmaz parçalarını oluşturduğunu gösterdi. Sadece çalışma yaşamı değil toplumsal hayatımıza da değer katacağına inandığım Ortak Paylaşım Forumu’na kıymetli katkıları nedeniyle başta Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk olmak üzere, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, sendika başkanlarımız ve uluslararası kurum ve kuruluş temsilcilerine çok teşekkür ediyorum.”

-Sonuç bildirisini 400 katılımcı belirledi

Ortak Paylaşım Forumu kapsamında toplanan çalışma grupları, toplam 15 madde belirledi. Kamu, işçi ve işveren sendikaları temsilcilerinden oluşan yaklaşık 400 katılımcının yaptığı oylama sonucu beş başlık altında beş madde belirlendi. Üzerinde uzlaşmaya varılan maddeler sonuç bildirgesiyle açıklandı.

Bildirgede yer alan konu başlıkları ve maddeler şöyle sıralandı:

• Çevre: Üye sendikalara bağlı işyerlerin de çalışan sayısı kadar ağaç dikilmesi (Her yıl 2 milyon ağaç; 5 yılda 10 milyon ağaç).

• Yaşlılar: Yaşlanmakta olan bireylere eğitim ve kapasite geliştirme platformu oluşturulması.

• Engelliler: 2020 sonuna kadar 10.000 engelliye mesleki eğitimler verilmesi.

• Kadınlar: 2023 yılına kadar konfederasyon/sendika yönetim kurullarından en alt işçi temsilciğine kadar tüm kurullarda en az 1 kadın üye bulunması.

• Çocuklar: Ebeveynlere Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Şube Birimi işbirliği ile madde bağımlılığı eğitimleri verilmesi.