ÇALIŞMA ALANLARI

ASGARİ ÜCRET

BİREYSEL VE TOPLU İŞ HUKUKU

SOSYAL GÜVENLİK

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

MESLEKİ YETERLİLİK SİSTEMİ

TEŞVİK UYGULAMALARI

 

ULUSLARARASI İLİŞKİLER

TARİHÇE
1961
TİSK
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun ilk temelleri, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomisinde önde gelen 6 işveren sendikasının, İstanbul’da bir araya gelmesiyle atılmıştır.
 • Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası
 • İstanbul Tahta Sanayii İşverenleri Sendikası
 • İstanbul Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası
 • İstanbul Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası
 • İstanbul Matbaacılık Sanayii İşverenleri Sendikası
 • İstanbul Cam Sanayii İşverenleri Sendikası
ortaklığıyla “İstanbul İşveren Sendikaları Birliği” kurulmuştur.
TİSK
1962
Ülke çapında işverenlerin hızlı ve yaygın teşkilatlanması sayesinde, 20 Aralık 1962 tarihinde yapılan II. Olağan Genel Kurulu kararı ile birliğin adı “Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu” olarak değiştirilmiştir. 6 İşveren Sendikası ile kurulan TİSK’in günümüzde konfederasyona bağlı 21 İşveren Sendikası bulunmaktadır. TİSK, işverenleri temsil eden tek konfederasyon olma özelliğini taşımaktadır.

Türkiye’de Sendika ve Konfederasyonların Anayasal Tarihi

Ülkemizde çağdaş işçi-işveren ilişkilerinin temeli, 1962 Anayasası ile atılmıştır. 1962 Anayasası, işçi ve işveren sendika kurma hakkı ile beraber toplu iş sözleşmesi, grev ve lokavt hakkı da tanımıştır.

Bu Anayasa’dan hareketle, Türkiye’de işveren ve işçi sendikaları 1961 yılından itibaren kurulmuştur.

1962 Anayasasının esaslarına göre hazırlanan ve 1963 yılında çıkarılan Mülga 274 Sayılı Sendikalar Kanunu ve 275 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev, Lokavt Kanunları ile Endüstriyel İlişkiler Gerekli Temel Koşulları hazırlanmıştır. 1982 Anayasasında, endüstriyel ilişkiler alanında, özellikle ekonomik ve sosyal haklar ve ödevler bölümü daha detaylı olarak düzenlenmiş, çalışma barışının bugünkü temelleri atılmıştır. 1982 yılında çıkarılan Mülga 2821 Sayılı Sendikalar Kanunu ile Mülga 2822 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu 17 Kasım 2012 yılına kadar uygulanmıştır.
TİSK
 
DUYURULAR
 • TİSK
  12.07.2019
  Konfederasyonumuz Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, HAK - İŞ Konfederasyonu 14.Olağan Genel Kurulu’na Katıldı

   Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Özgür Burak Akkol, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle, 10 Temmuz 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen HAK-İŞ Konfederasyonu’nun “Emek, Demokrasi, Özgürlük, Adalet İçin İleri”  temalı  14. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

  TİSK
 • TİSK
  12.06.2019
  108. ULUSLARARASI ÇALIŞMA KONFERANSI

   Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Özgür Burak Akkol, 108. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Konferansı sebebi ile bulunduğu Cenevre’de Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ile biraraya geldi. 

  TİSK
 • 30.10.2017
  TİSK Yönetim Kurulu Açıklaması

  TİSK tarafından seçim kampanyaları sırasında çalışma hayatı ile ilgili olarak gündeme gelen konulara ilişkin yapılan açıklamada, “Ekonomik gelişmelerdeki belirleyici diğer etmenlerin en önemlileri de hükümet-işveren-işçi ilişkilerindeki uyum ve çalışma barışıdır. Bizler için bu uyum, siyaset üstüdür ve seçim vaatlerinde bu dengelerin gözetilmesi çok önemlidir” ifadelerine yer verildi 

 
YAYINLAR